افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی در کودکان و نوجوانان

اتفاقاتی که کودکان ما را تا مرز افسردگی پیش می برد

گم‌کردن و ازدست‌دادن وسایل شخصى و اسباب‌بازى:
گاه یک اسباب‌بازى کوچک و بى‌اهمیت از دید بزرگسالان، شىء محبوبى است که کودک شب‌ها آن را در آغوش گرفته و بدون آن نمى‌تواند بخوابد.
نقص قسمتى از بدن یا ازدست‌دادن قسمتى از خود:
مثل: کنده‌شدن دندان، نقص عضوى مثل چشم، دست، پا و یا هر عضوى از اعضاى بدن، حتى یک زخم کوچک خونریزى‌دهنده ممکن است نیاز به اطمینان‌بخشى و آرام‌سازى کودک داشته باشد.
ازدست‌دادن یا نداشتن توانایى و مهارتى خاص:
مثل اختلال یادگیرى، کم‌توجهى، بیمارى و ناتوانى فیزیکى، چاقى، پذیرفته‌نشدن در یک تیم ورزشى، تجدید یا مردودشدن در مدرسه.
حوادث و بلایاى طبیعى:
فجایع و حوادث مصیبت‌بار و دردناکى همچون سیل، آتش سوزى و زلزله وجود دارد که مرگ، ویرانى، جدایى و صدمات جسمى و روانى متعددى را به دنبال دارد. کودک علاوه بر آن‌که خانه و کاشانه و وسایل مورد علاقه خود را از دست مى‌دهد، مرگ، معلولیت و ناتوانى والدین، خواهر و برادر، دوست، همسایه، معلم و… را تجربه مى‌کند و این در حالى است که خود نیز ممکن است از نظر جسمى صدمه دیده باشد، از شهرى به شهر دیگر آواره شده باشد، اطلاعى از بازماندگانش نداشته باشد و یا بازماندگانش نیز دچار سوگ و اندوه و مشکلات دیگر شده باشند. در چنین حوادثى کودک دچار فقدان‌هاى متعدد مى‌شود که خود مسأله سوگ کودک را پیچیده مى‌سازد.
جابه‌جایى محل زندگی یا مهد کودک:
مسأله بعدى که مى‌تواند واکنش سوگ در کودکان ایجاد کند جابه‌جایى است. خیلى از مواقع ما بدون اطلاع قبلى به کودکانمان، اقدام به عوض‌کردن محل زندگى و یا مدرسه مى‌کنیم که این باعث مى‌شود تا کودکمان دوستان قدیمیش را از دست مى‌دهد. ما براى اثاث‌کشى ظروف شکستنى را از قبل آماده مى‌کنیم ولى حاضر نیستیم کودکمان را در این مورد از قبل آماده کنیم.
خشونت در فیلم‌ها و برنامه‌هاى تلویزیونى :
در این فیلم‌ها مردم به جان هم مى‌افتند و همدیگر را به قتل مى‌رسانند. این فیلم‌ها تأثیر بسیار بدى روى بچه‌ها مى‌گذارد. این در حالى است که کمتر فیلم و یا سریالى که یک ارتباط سالم بین خانواده‌ها و فرزندان را نشان بدهد، پخش مى‌شود
عوض شدن مربی مهد یا معلم :
در اینگونه موارد ممکن است کودک دچار افت تحصیلی یا بدرفتاری شود که نیاز است در این زمینه با کودک صحبت شود و دلگرمی های لازم را به او داده شود . در ضمن معلم یا مربی قبلی قبل از رفتن باید با بچه ها به گرمی خداحافظی کرده و خود معلم جدید را معرفی نماید و به کودک بگوید که همه آنها را دوست دارد و رفتن او بخاطر مشکلات خودش است و کسی مقصر نیست . چرا که کودک ممکن است فکر کند بخاطر رفتار بد او بوده که معلم آنجا را ترک کرده است .
بسیار مهم است که در صورت گرفتن پرستار برای نوزاد خانواده ها این نکته را رعایت کنند که پرستار از ۴ ماهگی تا ۱۶ ماهگی کودک نباید عوض شود.

گردآورنده : سارا گودرزی

، ، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *