بازیهای ممنوع

بازیهای ممنوع

بازی های دخترانه و پسرانه و بازی های ممنوعه در کودکان

در دوران کودکی تفاوت زیادی بین بازی دختران و پسران مشاهده نمی شود ولی به محض اینکه سن ورود به دبستان فرا می رسد، اختلافات آشکارتر می شود و ارزشهایی که جامعه برای هر جنس قایل می شود خود را در بازیها نشان می دهد. در حدود 7 یا 8 سالگی، تفاوتهای جنسی آشکارتر می شود، پسران بیشتر تمایل دارند با همدیگر بازی کنند و این در دختران نیز به چشم می خورد. پسرها به جای بازی با دخترها آنها را آزار می دهند و مسخره می کند. اگر پسری با گروهی از دخترها بازی کند، پسرهای دیگر او را مسخره می کنند.
بازی های پسرانه: بازیهایی که پسران بیشتر انتخاب و به آن علاقه دارند عبارت است از: استفاده از ابزارها، تیراندازی، بادبادک بازی، دوچرخه سواری، تیله بازی، کشتی، بُکس، فوتبال، فرفره بازی، کامیون و ماشین بازی، دویدن و …
بازی های دخترانه: بازیهای مورد علاقه دختران عبارت است از: عروسک بازی، طناب بازی، مهمان بازی، پذیرایی، تشکیل کلاس درس، بافندگی، خیاطی، فروشندگی، معمابازی و …
بازی با وسایل خانه هم برای دختر بچه ها و هم برای پسر بچه ها بسیار خوب است چرا که هم به او هویت جنسی می دهد و خود را با والدین همجنس خود همانند می کند (وسایل آشپزخانه برای دختر بچه ها و وسایل جعبه ابزار برای پسر بچه ها .
بازی های جنسی: هیچگاه با کوکان خود بازی های جنسی و یا دست زدن به آلت و یا نام گذاری روی آلت او را انجام ندهید . در عوض اینگونه اظهار کنید که اگر کسی خواست به مناطق خصوصی تو دست بزند باید چه کار کند . نه بگوید ، آنجا را ترک کند و به یکی از والدین بگوید . (نه ،برو،بگو)
بازی چرا؟مراقب بازی ” چرا ” در کودکان باشیم و در این دام نیفتیم:
بعضی مواقع کودکان ما زیاد سئوال میکنند، سئوالات کودکان هیچ اشکالی ندارد و باید به آنها پاسخ داد. ولی بعضی مواقع این سئوالها برای انحراف بزرگترهاست که به این حالت «بازی چرا» گفته میشود.
به مکالمه زیر توجه کنید:
پدر: علی لطفا آن لیوان را از جلو پایت بردار!
علی: چرا؟
پدر:چون میافتد!
علی: چرا میافتد؟
این چراها لازم به پاسخگوئی نیست و کودک تنها میخواهد زمان گرفته و کار را انجام ندهد.
ولی وقتی کودک میپرسد: چرا باران میآید؟ آنوقت باید به سئوال او پاسخ داد.
بالاانداختن نوزاد: از این کار نیز پر هیز کنید زیرا که به کودک آسیب وارد می کند .
بازی هایی که موجب ناراحتی کودک می شود :مانند کشیدن لپ ، به شوخی او را کتک زدن یا گاز گرفتن

 گردآورنده : سارا گردآورنده

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *