بازیهای والدین با کودکان

بازیهای والدین با کودکان

والدین با کودکان 2 تا 6 ماهه خود چگونه میتوانند بازی کنند؟

لبخند و غان وغونی که کودک در پاسخ به والدین از خود بروز می دهد نشان دهنده این است ه این محرکها برای او لذت بخش هستند .آنها به سرعت یاد می گیرند چگونه توجه مراقبین خود را جلب کنند .البته حرکات آنها در ابتدا غیر ارادی است . 6 هفتگی نگاه می کند ، گوش می دهد ، صدا در می آورد و بدن خود را به حرکت در می آورد هماهنگی دست و چشم در هفته دهم تا دوازدهم صورت می گیرد و می تواند روی شکم بخوابد ، چنگ بزند و از حرکات انگشتان خود لذت ببرد . اول جغجغه را محکم در دست می گیرد و به طرف صورت خود می برد .در 14 هفتگی است که می تواند آنرا نگه دارد و مستقیم به آن نگاه کند . حدود 18 هفتگی قادر است خود را به سمت اسباب بازی بکشاند و آنرا بگیرد .و حدود 5.5 ماهگی به وجود پاهای خود پی برده و با آنها بازی می کند . در این سنین مهمترین بازی با کودک ماساژ دادن اوست .
بازی های هفته اول : حرف زدن با کودک ، صداهای مختلف در آوردن از طریق دهان ( تق تق و پخ پخ و..) ، نوازش دادن و تحریک حسی کردن
بازی های هفته دوم : روشن و خاموش کردن لامپ اتاق ،
هفته سوم : در تاریکی با چراغ قوه روی دیوار بازی کردن ، لب نوزاد را تحریک کردن با انگشت ، سر ا آرام دور و نزدیک کردن هفته چهارم : حرکت جلو عقب انگشت و در پایان یک ماهگی زنگوله ای را به طرف راست و چپ بردن و صدا در آوردن از آن .
یک تا چهار ماهگی : غلغلکهای ساده کف پا و دست مثل لی لی لی حوزک ، پخش موسیقی ، آواز خواندن ، آویزه های رنگی و صدا دار درست کردن بالای تخت نوزاد ، شکلک در آوردن ،
از سه ماهگی می توانید او را بر روی شکم خوابانده و اشیایی را کمی دور از او قرار دهید تا تلاش کند به آنها برسد .
از چهار ماهگی کودک توانایی بازی با خودش را یاد می گیرد و از این سن است که می تواند دستش را به طرف چیزی که می خواهد دراز کند ، و با دو دست شیئی را بگیرد . تحریک حس لامسه مثل نرمی و زبری و سردی و گرمی و.. مهم است . از این سن بازی داله موشه باید شروع شود .
از پنج ماهگی می توانید به او غلط زدن بیاموزید .و با او آب بازی کنید .

گردآورنده : سارا گودرزی

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *