آسپرگر چیست؟

آسپرگر چیست؟

با آسپرگر بیشتر آشنا شوید

سندرم آسپرگر به انگلیسی (Asperger syndrome) یا اختلال آسپرگر نوعی اختلال زیستی- عصبی است که با تاخیر در انجام مهارت‌های حرکتی تظاهر می‌یابد.
براي اولين بار در سال 1944 هانس آسپرگر (پزشك اتريشي) گزارشي در مورد كودكاني كه در ارتباط و تعاملات اجتماعي دچار مشكل بودند، منتشر كرد سیندروم اسپرگر یک ناتوانی است که در طیف اختلالات اوتیستی قرار دارد. این تشخیصی است که برای افرادی داده می شود که درانتهای “فوقانی” این طیف قرار دارند اصولاً در اين سندرم، اختلالات رفتاري به قدري ظريف است كه تشخيص آن جداً دشوار است و به اندازه اوتيسم علائم مشخص و قابل توجه وجود ندارد. اما مشخصه اصلي افتراق اختلال اسپرگر از اتيسم عدم وجود تاخير مشخص در شروع تكلم و رشد زباني است. از طرف ديگر اين كودكان و نوجوانان از نظر مهارتهاي خود ياري و تعاملات اجتماعي مشكل جدي ندارند. در واقع در این سندرم افراد از مبتلایان به اوتیسم کلاسیک مهارت‌های تکلمی و هوش طبیعی را دارا هستند. با این وجود این بیماری جزو بیماریهای طیف اوتیسم (به انگلیسی: ASD) شمرده می‌شود.
علل
تئوری های مختلفی درباره علل سیندرم اسپرگر وجود دارد. بعنوان مثال شرایط محیطی، صدمه به مغز، دشواری و یا بیماری در موقع تولد بعنوان علل این سیندرم نام برده شده اند. ولی هیچکس کاملاً علت آن را در این شرایط نمی داند. تحقیقات در این زمینه در جریان است ولی تصور این است که خصوصیات ژنتیک افراد تا حدود زیادی در این زمینه موثر هستند.

 http://migna.ir

http://www.ravanpajoh.com

http://fa.wikipedia.org
http://www.kardarmani-iran.blogfa.com

گردآورنده: فریبا نقدی

، ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *